Vždy mi chýbal v kuchyni vedľa jedálenského stola odkladací priestor na príbor, poháre, prestieranie, kuchárske knihy. Dlho som sa pohrávala s myšlienkou že si dám komodu vyrobiť, alebo si kúpim novú. V pivnici som mala na odkladanie nepotrebných vecí komodu, ktorá bola kedysi súčasťou staršej kuchynskej linky. Jedného dňa prišiel skvelý nápad, ktorý som musela zrealizovať a rozhodla som sa, že táto komoda z pivnice bude mať svoje miesto v mojej kuchyni.
Materiál – drevotriesková doska – bukas
1. Povrch je potrebné dôkladne vyčistiť , zbaviť hlavne mastnoty, aby nanesená farba dobre držala a vsiakla. Umyť komodu vodou so saponátom, mastnoty sa zbaviť pomocou technického benzínu, miesta po otvoroch ( spoje medzi časťami linky ) vytmeliť a zbrúsiť. Celý povrch zbrúsiť brúsnym papierom. A nakoniec opäť umyť vodou a nechať vyschnúť.
2. Na maľovanie som zvolila ako základnú kriedovú farbu „ Kriedová farba Snow white HA-2" , ktorou som natrela celý povrch komody. Náter som 3x opakovala. Po každom nátere je nevyhnutné počkať aspoň 24 hodín, kým farba vyschne. Po jednotlivých náteroch ( ak je to potrebné ) môžete namaľovanú komodu jemne zbrúsiť, aby ste dosiahli hladký povrch. Ako vidíte, boky a vnútro komody majú pruhovaný dekor. Tu som použila farbu „ Kriedová farba Svetlo sivá HA-4 “. Zdá sa vám farba príliš hustá? Nevadí, môžete ju zriediť vodou.
3. Keďže sa rada hrám s farbami a obľubujem rôzne dekoračné techniky, na vrchnú a bočnú časť , aj na poličky komody som namaľovala ornament pomocou šablóny „ Šablóna na maľovanie Damaškový vzor ST005 “ . Ako vidíte na fotke, z komody sa odliepali okrajové lišty. Tie som úplne odstránila . Namiesto lišty, som i vyrobila ornament zo silikónovej formy ( materiál „ tvarovacia das hmota „ ) prilepený lepidlom na okraje aj bočné hrany komody. Vyzerá to oveľa lepšie ako pôvodná lišta.
4. Ďalšou naozaj skvelou DIY technikou je použitie transferu na nábytok, s ktorým sa pracuje veľmi jednoducho. Kvetinový Decor Transfer Rose Rouge som si nastrihala a prilepila maliarskou páskou na povrch komody. Takto uvidíte ako bude vyzerať vzor a môžete rozloženie transferu stále meniť. Ak už viete na 100% že je to OK, foto transfer prenášate na povrch pomocou drevenej špachtličky. Po aplikovaní môžete okraje transferu jemne prebrúsiť. Výhodou dekoračných transferov je že sú tenké a krásne držia na nábytku. Môžete nimi dekorovať čo len chcete.
5. Aby bola komoda stále pekná a transfer dobre držal, musíme na celý povrch použiť ochranný náter. Veľmi dobre sa pracuje s lakom na vodnej báze ktorý nie je príliš hustý a ľahko sa rozotiera a aplikuje na povrch. Môžete naniesť 1-2 vrstvy laku, vždy počkajte aspoň 24 hodín kým vyschne. Komoda je namaľovaná , nalakovaná. Renovácia úspešne ukončená. Ale ešte niečo chýba. Na záver som na bočné steny, vymodelované lišty z ornamentov aplikovala sivý vosk, ktorý podľa mňa vyčaroval na komode ten správny efekt.
6. Nožičky na komode som vymenila ( našla som v pivnici už použité , ale hodili sa ). Úchytky - akrylové ružičky. To nie je všetko ! Ostalo mi kúsok transferu – Rose rouge - čo s ním? Obrúsené paletové recyklované drevo poslúži ako podnos. Farba biela ako na komode, šablónový vzor , kúsok transferu ktorý mi ostal a úchytky také ako som použila pri renovácii komody. Nalakovať, navoskovať. Komoda s podnosom je hotová 😊 !
Napíšte mi prosím do komentára svoje otázky, postrehy, prípadne skúsenosti s renováciou komody z bukasu, s dekorovaním pomocou transferov.
Copyright © 2010 - 2024 Decotrend
Web stránky Neonus s.r.o. Hosting Firmhosting.eu